Przejdź do treści

Standardy ochrony małoletnich w Parafii p.w. św. Wojciecha w Malużynie – pełne

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W PARAFII P.W. ŚW. WOJCIECHA W MALUŻYNIE

 

W parafii p.w. św. Wojciecha w Malużynie został opracowany i wprowadzony w życie wewnętrzny dokument, w którym zawarta jest polityka ochrony przebywających tam dzieci i osób dorosłych zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczonymi zarówno przez dokumenty państwowe (Ustawę o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw z dn. 28 lipca 2023 r. – tzw. „Ustawa Kamilka”), jak i wskazania wynikające z Wytycznych Kościoła katolickiego w Polsce.

STANDARD 1

§I.

ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM PLACÓWKI LUB ORGANIZATORA, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH.

 

  1. W ramach przyjętych standardów ochrony małoletnich określone zostają bezpieczne relacje między małoletnim a personelem, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań niedozwolonych wobec małoletnich, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawnych.
  2. W bezpośrednim kontakcie z małoletnim personel zapewnia mu poczucie komfortu psychicznego i bezpieczeństwa; uważnie obserwuje jego zachowanie i zauważa potrzeby; stosuje wobec małoletniego kulturę słowa oraz dostosowuje język komunikacji do jego wieku i możliwości psychospołecznych oraz jego specjalnych potrzeb; z uwagą słucha komunikatów małoletniego i zapewnia mu swobodę wypowiedzi; przy ocenie sytuacji/zdarzenia z udziałem małoletniego nie formułuje własnych opinii, nie opiera się na osobistych odczuciach lub wrażeniach, a tylko i wyłącznie na faktach.
  3. Personel zobowiązany jest do zachowania poufności informacji uzyskanych w związku z wykonywaną pracą lub pełnioną funkcją dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych i innych informacji wrażliwych z punktu widzenia małoletnich uczniów i/lub ich rodziców/opiekunów prawnych.
  4. W przypadku powzięcia informacji o skrzywdzeniu psychicznym i/lub fizycznym małoletniego, personel zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i wyczucia w kontaktach z nim oraz wykazania dla niego odpowiedniego poziomu zrozumienia i empatii.
  5. Pełna ochrona prawna przed każdą formą przemocy i wykorzystania przysługuje wszystkim małoletnim uczęszczającym do parafii pw. św. Wojciecha w Malużynie, ze szczególnym uwzględnieniem małoletnich ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych.
  6. Personel przestrzega zasad równego traktowania wszystkich małoletnich uczęszczających do parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie.
  7. W obszarach zadaniowych, osoba prowadząca zajęcia (zbiórek ministrantów, prób zespołu muzycznego, prób przed przyjęciem I Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, spotkań przygotowawczych do przyjęcia sakramentu bierzmowania) dba o pozytywną atmosferę sprzyjającą wyżej wymienionym spotkaniom, rozwija uzdolnienia muzyczne małoletniego, naturalną potrzebę jego ekspresji twórczej i wyobraźni artystycznej, kształtuje jego wrażliwość estetyczną i poczucie piękna, wspiera małoletniego w pokonywaniu trudności i nie hamuje jego aktywności poprzez: poniżanie, zawstydzanie, krytykowanie obojętność itp. zachowania, mając przy tym na uwadze potrzeby małoletniego ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnego.
  8. Pracownicy parafialni są zobowiązani do przeciwdziałania naruszeniu zasady równego traktowania w obszarze aktywnego udziału małoletnich, w tym małoletnich ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnych w wydarzeniach i przedsięwzięciach religijnych, artystycznych, kulturalnych i innych organizowanych przez parafię p. w. św. Wojciecha w Malużynie.
  9. Proboszcz parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie ma obowiązek stanowczego reagowania na różnego rodzaju przejawy dyskryminacji oraz mowę nienawiści.
  10. W związku z przyjętą procedurą, personel parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie zobowiązany jest zgłaszać do proboszcza parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie wszelkie zachowania zagrażające małoletnim.
  11. W parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie zabronione są:
    1. wszelkie formy okazywania niechcianej czułości,
    2. dotykanie piersi, pośladków, genitaliów i ich okolic (choćby przez bieliznę lub odzież),
    3. pocałunki,
    4. mocne i zamykające uściski, uniemożliwiające przerwanie kontaktu,
    5. klepanie po pośladkach, udach, kolanach, głowie,
    6. łaskotanie lub mocowanie się w dużej bliskości cielesnej,
    7. masaże,
    8. sadzanie na kolanach,
    9. kładzenie się lub spanie obok,
    10. ocieranie się,
    11. seksualizacja i seksizm,
    12. różne formy poniżania oraz mobbing,
    13. używanie wulgaryzmów
  12. Wszelkie oddziaływanie wychowawcze zawsze musi się dokonywać z poszanowaniem woli rodziców bądź prawnych opiekunów.
  13. Poza tym w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie ustala się zasady chroniące małoletnich w kontakcie bezpośrednim, a więc:
    1. wszystkie spotkania z dziećmi na terenie parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie powinny być organizowane w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego przygotowanych,
    2. nie można przebywać z dzieckiem sam na sam w warunkach odizolowanych,
    3. jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, nie może ono odbywać się w sekrecie (zalecane jest powiadomienie rodziców lub przełożonego) i w warunkach odizolowanych,
    4. spotkania z małoletnimi nie mogą odbywać się w późnych godzinach wieczornych (po godzinie 20.00 lub nocą),
    5. dzieci nie mogą przebywać w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego,
    6. dzieci nie powinny towarzyszyć duszpasterzom w miejscach lub sprawach niezwiązanych ze sprawowaniem posługi lub formacją,
    7. dzieci powinny zawsze pozostawać pod opieką osoby dorosłej,
    8. podczas pełnienia funkcji wychowawczej bądź duszpasterskiej opiekunowie nie mogą pozostawać pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych ani przyjmować ich w obecności dzieci,
    9. dzieci na terenie parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie nie mogą przebywać pod wyłączną opieką innego dziecka,
    10. zakazuje się pracownikom parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie przewożenia dzieci prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę, bez wiedzy i wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych,
    11. niestosowne jest także skracanie dystansu przez przechodzenie na „ty” osoby dorosłej z dzieckiem,
    12. w prywatne życie dziecka wolno ingerować tylko w wymiarze, w jakim wymaga tego konkretny problem,
    13. w przypadku konieczności podjęcia rozmów na temat seksualności należy wykazać się delikatnością i roztropnie rozeznać, czy takiej rozmowy nie powinien przeprowadzić specjalista,
    14. w obecności dzieci nie wolno wypowiadać treści i żartów o podtekście seksualnym,
    15. zabronione jest prezentowanie dzieciom treści obscenicznych, erotycznych, pornograficznych lub mających podtekst seksualny, zawierających scen brutalnej przemocy bądź nieodpowiednich do wieku i wrażliwości odbiorców w jakikolwiek sposób i za pomocą jakiegokolwiek urządzenia,
    16. niedozwolone jest stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej, takiej jak: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, dokuczanie, szykanowanie, znęcanie się, itp., zarówno w kontaktach bezpośrednich, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych,
    17. niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju nadużycia duchowe (w obszarze spowiednictwa, poradnictwa, itp.),
    18. każdy przypadek przemocy fizycznej psychicznej (emocjonalnej) czy seksualnej pomiędzy dziećmi wymaga natychmiastowej reakcji ze strony opiekunów,
    19. nie wolno dotykać dzieci wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich czy wychowawczych,
    20. zabrania się częstowania dzieci tytoniem, alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi, posiadania środków niedozwolonych przez prawo. Nie wolno również tolerować ich posiadania przez dzieci,
    21. dzieciom nie wolno robić zdjęć lub filmować bez ich zgody. Nie wolno upubliczniać zdjęć, filmów z udziałem dzieci bez pisemnej zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych, z wyjątkiem zdjęć dużych grup w miejscach publicznych w związku z informowaniem o wydarzeniach (np. jako relacje z wycieczek czy podczas uroczystości religijnych).
  1. Przyjmuje się tylko zachowania właściwe w naszym kręgu kulturowym, takie jak: uścisk dłoni na powitanie bądź pożegnanie, pogratulowanie komuś, delikatne poklepanie po ramieniu lub plecach jako wyraz pocieszenia bądź wsparcia.

 

STANDARD 2

§II.

ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI, W SYTUACJI KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO.

  1. Osoby odpowiedzialne za standardy troszczą się o to, aby standardy były w parafii p. w. św. Wojciecha znane, wdrażane i przestrzegane.
  2. Osoba zaufana powołana jest do przyjmowania zgłoszeń w przypadku naruszania standardów lub zaistnienia incydentów przemocy. Musi to być osoba faktycznie budząca zaufanie, odpowiednio przygotowana oraz posiadająca predyspozycje do kontaktu z osobami skrzywdzonymi. Nie może ona na własną rękę podejmować działań służących wyjaśnieniu podejrzeń i zarzutów lub weryfikacji zgłaszanych faktów. Współpracuje ściśle z osobą odpowiedzialną za interwencję.
  3. Osoby te zobowiązane są do zachowania poufności.
  4. Z zasady osobą odpowiedzialną za interwencję w przypadku podejrzenia lub zaistnienia przemocy jest zarządca placówki, czyli w tym przypadku proboszcz parafii p. w. św. Wojciecha. Może on jednak delegować do tego zadania inną, kompetentną osobę.
  5. Osoby powyższe tworzą wraz z proboszczem parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie „Zespół ds. Prewencji” i ściśle ze sobą współpracują. Wskazane jest, aby były to świeckie osoby cieszące się zaufaniem, odpowiednio przeszkolone i kompetentne, które będą wiedziały, jakie działania w danej sytuacji są stosowane i konieczne. Nie mogą to być osoby uwikłane w lojalność środowiskową lub w konflikcie interesów.
  6. Zespół ten współpracuje również z osobami odpowiedzialnymi w diecezji płockiej za prewencję oraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży.
  7. Każda osoba, która mówi o doświadczanej przez siebie krzywdzie, winna zostać przyjęta z szacunkiem i uważnie wysłuchana.
  8. Osoba skrzywdzona powinna otrzymać informację o możliwych formach pomocy, z której może skorzystać na terenie parafii lub poza nią.
  9. W sytuacji, gdy osoba wskazana jako sprawca jest kapłanem lub inną osobą zaangażowaną w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie, należy jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo osobie skrzywdzonej (np. przez niedopuszczenie do niej osoby wskazanej lub podejrzanej o krzywdę). Następnie należy jej udzielić pomocy, jakiej potrzebuje.
  10. Jeśli zgłoszenie dotyczy przestępstwa określonego w prawie karnym i/lub kanonicznym, osoba przyjmująca zgłoszenie postępuje zgodnie z procedurami zawartymi w Wytycznych KEP.
  11. Wszelkie działania i uzyskane informacje objęte są zasadą poufności, ale osoby skrzywdzonej nie wolno zobowiązywać do zachowania tajemnicy.
  12. Do parafii mogą należeć osoby, które są oskarżone o różne przestępstwa bądź mają wyrok w zawieszeniu lub też wróciły do środowiska po odbytym wyroku. Nie powinny one pracować z dziećmi, natomiast powinny również zostać objęte pomocą duszpasterską.
  13. W sytuacji, gdy osobą podejrzaną lub oskarżoną jest kapłan lub osoba konsekrowana, należy zastosować się do wskazań uzyskanych przez biskupa miejsca lub przełożonych. W sytuacji, gdy podejrzenie lub oskarżenie dotyczy proboszcza, osoba odpowiedzialna w parafii za interwencję zgłasza sprawę bezpośrednio do diecezjalnego lub zakonnego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wobec takiej osoby powzięte zostają kroki przewidziane przez wytyczne KEP.
  14. Gdy osobą podejrzaną lub oskarżoną jest świecki pracownik lub wolontariusz parafialny, należy odsunąć taką osobę od podejmowanej pracy związanej z kontaktem z dziećmi na czas wyjaśnienia sprawy lub do czasu decyzji prokuratury oraz objąć ją stosowną opieką (psychologiczną, duszpasterską).
  15. W procesie wyjaśniania sprawy oraz w podawaniu informacji należy również zadbać o zachowanie dobrego imienia domniemanego sprawcy.
  16. W przypadku zaistnienia fałszywego oskarżenia, jeśli zarzuty nie zostaną potwierdzone, a oskarżenie znane było osobom postronnym, należy przekazać im informację o niewinności oskarżonego w formie komunikatu biskupa miejsca.

 

STANDARD 3

§III.

PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO, ZAWIADOMIENIE SĄDU OPIEKUŃCZEGO ORAZ W PRZYPADKU INSTYTUCJI, KTÓRE POSIADAJĄ TAKIE UPRAWNIENIA, OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA WSZCZYNANIE PROCEDURY „NIEBIESKIEJ KARTY”.

  1. W parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie to „Zespół ds. Prewencji” jest odpowiedzialny do składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
  2. W przypadku przemocy fizycznej bądź seksualnej, gdy sprawcą jest osoba dorosła lub dziecko, należy zgłosić ten fakt zgodnie z prawem do organów ścigania lub/oraz do delegata właściwej instytucji kościelnej.
  3. Gdy sprawa dotyczy niewłaściwego zachowania osób świeckich zatrudnionych w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie bądź wolontariuszy, sprawę należy zbadać i podjąć adekwatne kroki w zależności od tego, czego dotyczyło to zachowanie.
  4. Każdorazowo należy podjąć z tą osobą rozmowę i jeśli zajdzie taka potrzeba, to okresowo lub stale wycofać ją z pracy duszpasterskiej.
  5. Jeśli niewłaściwe zachowanie dotyczy dziecka, należy o tym zawiadomić jego rodziców i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.
  6. Jeśli sprawa dotyczy niewłaściwych zachowań wobec dziecka, należy zawiadomić jego rodziców i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.
  7. Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń współpracuje z proboszczem i delegatem diecezjalnym.
  8. Każda informacja o niewłaściwym zachowaniu powinna być traktowana poważnie, gdyż jest działaniem prewencyjnym.
  9. Jeśli jakakolwiek osoba dorosła zaangażowana w pracę duszpasterską w parafii dowie się od dziecka, że doświadcza ono przemocy, automatycznie ma obowiązek zastosowania się do art. 304 k. p. k. mówiącego o tym, że każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję.

 

STANDARD 4

§IV.

ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW

  1. Dokument zawierający standardy ochrony dzieci w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie jest aktualizowany co dwa lata.
  2. Ewaluacja dokumentu dokonywana jest w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie przez osobę odpowiedzialną za prewencję, we współpracy z proboszczem i osobami wyznaczonymi przez proboszcza, a następnie konsultowana z osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo parafialne.
  3. Z przeglądu i aktualizacji standardów sporządzany jest dokument, który dołącza się do „Standardów ochrony małoletnich w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie”.

 

STANDARD 5

§V.

ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU PLACÓWKI LUB ORGANIZATORA DO STOSOWANIA STANDARDÓW, ZASADY PRZYGOTOWANIA TEGO PERSONELU DO ICH STOSOWANIA ORAZ SPOSÓB DOKUMENTACJI TEJ CZYNNOŚCI.

  1. Do obowiązków proboszcza i pracowników parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie należy wdrażanie w życie standardów ochrony nieletnich przed przemocą. Za niezastosowanie się do standardów odpowiedzialność personalnie ponosi proboszcz, również wobec prawa.
  2. O każdej osobie zaangażowanej w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie i mającej kontakt z dziećmi w obszarze związanym z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym lub realizacją innych zainteresowań przez dzieci lub opieką nad dziećmi proboszcz parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie uzyskuje dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Dane te są przechowywane jako dokumenty wydrukowane w segregatorze zatytułowanym: „Standardy ochrony małoletnich”, przechowywanym w kancelarii parafialnej.
  3. Dodatkowo, przed nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem osoby do działalności duszpasterskiej lub wolontariackiej związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym lub realizacją innych zainteresowań przez dzieci lub opieką nad nimi, proboszcz parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie ma obowiązek uzyskania od tej osoby informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określanych w rozdziale XIX k. k. (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV k. k. (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości) oraz w zakresie art. 189a k. k. (handel ludźmi), art. 207 k. k. (znęcanie się nad osobą najbliższą lub pozostającą w stosunku zależności) oraz przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
  4. Pracownicy parafii mają obowiązek zapoznania się z dokumentem: „Standardy ochrony małoletnich w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie” oraz o udokumentowanie podpisem z zapoznaniem się z jego treścią.
  5. Na proboszczu parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie spoczywa obowiązek przeszkolenia pracowników wyżej wymienionej parafii oraz odbieranie zaświadczeń i ich przechowywanie.
  6. Pracownicy parafii mają obowiązek złożenia oświadczenia zatytułowanego: „Na szkodę dzieci”, że nie są skazani za przestępstwo przeciw wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę dziecka i nie toczy się przeciwko nim żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.

 

STANDARD 6

§VI.

ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM ORAZ OPIEKUNOM PRAWNYM LUB FAKTYCZNYM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA

1.„Standardy ochrony małoletnich w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie” są dostępne na stronie internetowej wyżej wymienionej parafii.

2.„Standardy ochrony małoletnich w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie” są przechowywane w kancelarii parafialnej i zawsze udostępnione do wglądu.

3.„Standardy ochrony małoletnich w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie” są udostępnione w widocznym miejscu w kościele parafialnym w dwóch wyłożonych segregatorach: w wersji zupełnej dla dorosłych i w wersji skróconej dla dzieci.

 

STANDARD 7

§VII.

OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELENIE MU WSPARCIA

  1. Proboszcz parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie powołuje „Zespół ds. Prewencji”. W jego skład wchodzą:
    1. osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci, czyli proboszcz z urzędu,
    2. osoba zaufana: pani Ewa Sabalska (katechetka i nauczycielka),
    3. osoba odpowiedzialna za interwencję: pani Wioleta Lewandowska (parafianka).

 

STANDARD 8

§VIII.

SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO.

  1. Wszelka działalność dotycząca ochrony oraz interwencji i pomocy musi być dokumentowana.
  2. Wpisów w rejestrze zdarzeń, a jest nim dokument zatytułowany: „Notatka służbowa z przyjęcia zgłoszenia przemocy”, dokonują osoby bezpośrednio zaangażowane w daną aktywność (zazwyczaj osoba zaufana oraz/lub osoba odpowiedzialna za interwencję).
  3. Za bezpieczne przechowywanie notatek odpowiedzialny jest proboszcz parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie. Notatki te przechowuje się w kancelarii parafialnej.
  4. Notatką taką posługujemy się w działaniach interwencyjnych (np. przy zgłoszeniu do prokuratury).
  5. Rejestr prowadzi się zgodnie z zasadami ochrony danych wrażliwych.
  6. Osoby odpowiedzialne wypełniają także dokument zatytułowany: „Oświadczenie o zachowaniu poufałości informacji powziętych w procesie postępowania w sprawie krzywdzenia dziecka oraz przetwarzanych danych osobowych”, który dołączony jest do dokumentacji.

 

STANDARD 9

§IX.

WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE

  1. Parafia p. w. św. Wojciecha w Malużynie jest miejscem zapewniającym bezpieczeństwo dzieci także w grupie rówieśniczej.
  2. Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi poznali wszyscy pracownicy parafii, dzięki czemu mogą oni umiejętnie i adekwatnie reagować na każde niewłaściwe zachowanie czy przemoc.
  3. Ewaluacja i weryfikacja zasad bezpiecznych relacji między dziećmi odbywać się będzie co dwa lata, a także po każdej sytuacji kryzysowej, jeśli w parafii zostanie podjęta interwencja z powodu krzywdzenia rówieśniczego.
  4. Zmiana treści zasad bezpiecznych relacji między dziećmi jest możliwa w każdym momencie na ich wniosek i z ich udziałem.
  5. W sytuacji, gdy podejrzanym lub oskarżonym jest dziecko, należy współpracować z jego rodzicami lub opiekunami prawnymi w takim zakresie, w jakim jest to możliwe i potrzebne. Ich również należy dobrze otoczyć opieką duszpasterską.
  6. W parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie wprowadza się następujące wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, czyli:
    1. równie traktowanie i szacunek dla każdej osoby:
      • Traktuj innych tak, jak chcesz, aby inni traktowali Ciebie,
      • Pamiętaj, że każda osoba jest kimś wyjątkowym i szczególnie obdarowanym przez Boga,
      • Bądź tolerancyjny, a więc szanuj odmienny wygląd, przekonania, poglądy i cechy koleżanek i kolegów,
      • Masz prawo do zabawy z każdym dzieckiem, ale pamiętaj, że nie zawsze inne dziecko ma chęć do kontaktu z Tobą w danym momencie. Uszanuj to,
    2. zasady komunikacji między dziećmi:
      • pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli, przekonań, o ile nie naruszają one dobra innych osób,
      • słuchaj innych, gdy mówią, nie przerywaj innym, gdy się wypowiadają,
      • stosuj formy grzecznościowe,
      • pytaj o zgodę na kontakt fizyczny (przytulenie, pogłaskanie),
    3. szacunek dla cudzej własności, prywatności i przestrzeni:
      • szanuj rzeczy osobiste i mienie innych osób,
      • zapytaj, jeśli chcesz pożyczyć od kogoś jakąś rzecz,
      • nie przeglądaj prywatnych rzeczy innych osób bez ich zgody, bo każdy ma prawo do prywatności,
      • nie rób zdjęć, nie nagrywaj ani nie rozpowszechniaj wizerunków kolegów czy koleżanek i innych osób bez ich wyraźnej zgody,
    4. zakaz stosowania przemocy w jakiejkolwiek formie:
      • nie stwarzaj sytuacji, w których ktoś czułby się celowo pomijany lub izolowany,
      • nie stosuj przemocy fizycznej. Szturchanie, popychanie, kopanie czy siłowe przytrzymywanie kolegi lub koleżanki naruszają jego lub jej integralność fizyczną,
      • szanuj przestrzeń intymną kolegów i koleżanek. Nigdy nie dotykaj ich w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
      • nie wyśmiewaj, nie obgaduj, nie ośmieszaj, nie zawstydzaj, nie upokarzaj, nie lekceważ i nie obrażaj kolegów i koleżanek,
      • nie wypowiadaj się w sposób obraźliwy o rodzicach kolegów czy koleżanek,
      • nie zwracaj się w sposób wulgarny do innych,
      • pamiętaj, że żarty są wtedy żartami, kiedy nikt z ich powodu nie cierpi,
      • nie narażaj siebie i innych na sytuacje zagrażające zdrowiu czy życiu fizycznemu bądź psychicznemu,
      • nie zabieraj rzeczy należących do innych bez ich zgody,
    5. szacunek w kontaktach internetowych i zakaz cyberprzemocy:
      • szanuj siebie i innych także podczas aktywności w sieci. Pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu jest drugi człowiek,
      • pamiętaj, że cyberprzemoc często zaczyna się od „niewinnych żartów”,
      • nie udostępniaj kontaktów do innych osób (telefonicznych, mailowych) bez ich zgody,
      • dbaj o swój oraz innych wizerunek w sieci, nie publikuj wrażliwych danych, powierzonych ci informacji oraz filmów czy zdjęć ośmieszających innych,
      • chroń intymność swoją i innych. Nie wysyłaj i  nie udostępniaj zdjęć lub filmów, które by ją naruszały,
      • sprzeciwiaj się hejtowi. Sam nie publikuj obrażających i agresywnych komentarzy oraz reaguj, gdy zauważysz, że ktoś jest poniżany w Internecie. Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości,
      • pamiętaj, że trolling, świadome poniżanie, nękanie i zaczepki są zachowaniami niedopuszczalnymi,
      • nie wykluczaj swoich rówieśników z grup w mediach społecznościowych z powodu swoich prywatnych niechęci,
      • nie podszywaj się w Internecie pod inne osoby,
      • jeżeli zauważysz, że ktoś nie wylogował się ze swojego konta, nie wykorzystuj tej sytuacji do działań, które przyniosłyby mu szkodę, ale poinformuj go o jego nieuwadze,
      • pamiętaj, że groźby, pomówienia, nawoływanie do nienawiści, prześladowanie, ośmieszanie w cyberprzestrzeni także są karalne. Twoje działania w sieci nie są anonimowe,
    6. sposoby pokojowego rozwiązywania konfliktów:
      • wycisz się, uspokój, zatrzymaj niepotrzebną kłótnię, zanim stracisz nad sobą kontrolę,
      • jeśli to możliwe, podejmij spokojną rozmowę z drugą stroną,
      • umów się na rozmowę w bardziej stosownych warunkach, w ten sposób zyskasz czas na konstruktywny dialog,
      • powiedz, co według Ciebie jest problemem i przyczyną nieporozumienia, oraz czego oczekujesz,
      • słuchaj także drugiej osoby, dopytaj o jej odczucia i oczekiwania,
      • wspólnie wymyślcie rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony,
      • jeśli nie uda się Wam dojść do porozumienia, poproś o pomoc osobę dorosłą, porozmawiaj o tym z twoimi rodzicami,
      • nie rozwiązuj konfliktów samodzielnie,
      • nie bądź obojętny, gdy komuś dzieje się krzywda, zawsze poinformuj o tym osobę dorosłą.

 

STANDARD 10

§X.

ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET

  1. W parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie publicznie nie korzysta się z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet.
  2. Parafia p. w. św. nie udostępnia ani stanowisk internetowych, ani sieci WIFI.
  3. Jeśli wyświetlane są filmy w sali kinowej to są to tylko i wyłącznie filmy religijne.

 

STANDARD 11

§XI.

PROCEDURY OCHRONY DZIECI PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI W INNEJ FORMIE

  1. Jeśli pracownik parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie zauważy, że dziecko korzysta z nieodpowiednich treści na swoim telefonie ma prawo zwrócić mu uwagę lub porozmawiać z jego rodzicem.

 

STANDARD 12

§XII.

ZASADY USTALENIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA

  1. Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej na szkodę małoletniego ze strony dorosłego bądź innego małoletniego powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
  2. Parafia p. w. św. Wojciecha w Malużynie przyjmuje, że rodzaj interwencji, którą należy podjąć zależy od formy krzywdzenia, przy czym należy prowadzić równolegle interwencję wewnętrzną i zewnętrzną przez:
    1. pisemny opis zaistniałej sytuacji,
    2. sporządzenie planu pomocy dziecku i planu naprawczego przez jednego członków „Zespołu do spraw prewencji” w parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie,
    3. przepisy prawne dają ponadto parafii p. w. św. Wojciecha w Malużynie możliwość skorzystania z trzech ścieżek interwencji w zależności od tego, jaki status prawny ma krzywdzenie, którego doświadcza dziecko (przestępstwo na szkodę małoletniego – interwencja karna, zagrożenie dobra małoletniego – interwencja cywilna, przemoc domowa – procedura Niebieskiej Karty).